Tri sestre Zanetti i kapetan Damjan

Dramska amaterska družina Pučkog otvorenoga učilišta Vodice pripremila je prvu ovosezonsku premijeru TRI SESTRE ZANETTI I KAPETAN DAMJAN prema drami Stevana Koprivice, u petak, 9. veljače u 20 sati u Kulturnom centru Vodice.

Prilagodbu teksta i režiju potpisuje Zdravko Todorović, a glume: Joanne Kalmeta-Juričev, Maja Cvitan, Anđela Fržop, Miljenko Antulov, Boris Ivanković i Mile Perkov. Šaptačica je Tina Ković
Za glazbu je bio zadužen Miki Nopling, a za scenografiju Zdravko Todorović uz pomoć Katice Škugor koja je scenu opremila rekvizitima. Za kostime su se pobrinule glumice; Joanne, Maja i Anđela, a za frizure Frizerski salon „Ana“ Vodice. O svjetlu i tonu brine Mario Petrović.  Produkcija: Pučko otvoreno ulčilište Vodice. Autor vido trailera je Tomislav Dugandžić, plakata M design studio, a fotografije je snimio Mirsad Mešinović

Ulaz je slobodan, a ulaznice se mogu podignuti na blagajni Kulturnog centra, od 2. do 5. travnja od 11 do 13 sati i u subotu, na dan predstave od 18.30. 

O PREDSTAVI

Najprije je bila legenda. Tri kćeri iz bokokotorske plemićke obitelji Buća iz 14. st. zaljubile su se u kapetana Jerka Novanjanina. On im je uzvraćao ljubav, ali se nije mogao odlučiti kojom se oženiti pa je otplovio daleko, obećavši da će odluku donijeti kad se vrati.
Prema toj bokokotorskoj legendi, priči o trima sestrama, dramski pisac Stevan Koprivica napisao je ovu, malo drukčiju, suvremenu mediteransku dramu: TRE SORELLE (o ljubavi i demonima). Priča je to, velimo, o trima neudanim, u palači „zarobljenim“ mladim ženama. Gore olovno nebo, a pred njima beskrajno more. S prozora svojih soba čeznule su za slobodom… Na more! Na more!
Tražeći nužni izlaz, u nestašnoj igri jedne noći, probudile su demona u sebi i dozvale kapetana u crnom, zloduha Damjana! I taj im je probisvijet,vagabund, mornar, čija je adresa Brod, a poziv plovidba, puka avantura, pokucao na vrata i pogasio svjetla!
Jezičnom prilagodbom i lokalizacijom radnja ove Koprivičine realistično-magične priče, o unutarnjoj drami obespravljenih žena, iz bokokotorskog Zaljeva premještena je u vodičko-tribunjski arhipelag, prenesena na naš mjesni govor, pod drugim naslovom: Tri sestre Zanetti i kapetan Damjan.
Sve stane u jedan SMS: u malo, pospano primorsko mjesto doputovao je stranac, kapetan broda, i sve probudio: pohlepnoga gazdu Marka, tri njegove neudane sestre i redikula Joju…
„Kao da ga je sam Bog poslao!“, jer je u njemu Marko vidio gosta koji plaća zlatnim dukatima, sestre su vidjele svoga naočita muškarca iz snova, a Jojo priliku za ukrcaj na brod i odlazak koji dugo čeka. („Ukrcajte me, mili meštre!“)
Sve se događa tijekom jednoga jesenskog vikenda, za vrijeme nevere, fortune, olujnoga juga, u palači plemićke obitelji Zanetti, na obali mora…
Svaki Dobri duh maloga mista nalaže čist obraz i najbjelje lancune, ta jedra izložena suncu i buri, na tiramolima pred kućom u dvoru…
I na kraju kao na početku: u smiraj dana ili ranom zorom čut će se otužni adaggio balade o kapetanu, Djevojačka pjesma triju budnih sestara. Gledajući na pučinu, svoga kapetana nisu dočekale. Iza njih su ostali, još se i danas vide, zazidani prozori soba na palači Tre sorelle. 

Video najava predstave

 
Premijera

Datum: 9. veljače 2024. u 20 h
Dodatna predstava: 16. veljače 2024. u 20 h
Selekcija za HFKA: 06. travnja 2024. u 19:30 h
Autorski tim

Igraju: Joanne Kalmeta-Juričev, Maja Cvitan, Anđela Fržop, Miljenko Antulov, Boris Ivanković i Mile Perkov
Prilagodba teksta, režija i scenografija: Zdravko Todorović
Glazba: Miki Nopling
Ton, svjetlo: Mario Petrović

Najprije je bila legenda. Tri kćeri iz bokokotorske plemićke obitelji Buća iz 14. st. zaljubile su se u kapetana Jerka Novanjanina. On im je uzvraćao ljubav, ali se nije mogao odlučiti kojom se oženiti pa je otplovio daleko, obećavši da će odluku donijeti kad se vrati.
Prema toj bokokotorskoj legendi, priči o trima sestrama, dramski pisac Stevan Koprivica napisao je ovu, malo drukčiju, suvremenu mediteransku dramu: TRE SORELLE (o ljubavi i demonima). Priča je to, velimo, o trima neudanim, u palači „zarobljenim“ mladim ženama.