Predavanja i predstavljanja
„Da mi je 2006., kad smo snimili prve kadrove, netko rekao da će premijera biti 2024., vjerojatno bih na licu mjesta bacio kameru u more. No, tako je ispalo. Vjerujem da je u dokumentarnom poslu uloga redatelja pratiti priču, a ne ju proizvoditi. A ova se bome odužila. Prateći Šimu Strikomana, koji neumorno slika svoje ‘Milenijske fotografije’, tražili smo likove iz mnoštva…
VišeŠto povezuje arheološke artefakte s Velike Mrdakovice, Fausta Vrančića, Domaćinovu bunju i tajanstveni izbor pripovjedačkih predmeta za putovanje Arhipelagom Snova? Što je to Domaćinova priča koja teče? Zašto ovog proljeća u Vodicama, baš pod ovim nazivom zakazujemo susret u Kulturnom centru Vodice?
VišePučko otvoreno učilište Vodice s osobitom radošću poziva na predstavljanje nove knjige Roka Ivande, PRIJATELJI, u četvrtak, 22. veljače u 19 sati u Kulturni centar Vodice.
Knjigu Prijatelji, osim autora, predstavit će don Stipe Perkov, Zdenka Bilušić i Zdravko Pilić, a večer će glazbom uljepšati Klapa Bunari.
Knjigu je izdao šibenski ogranak Matice hrvatske, a financirao Grad Vodice.
Ovaj cijenjeni i poznati akademski snimatelj koji je karijeru započeo snimajući filmove i radeći na Hrvatskoj televiziji, početkom tisućljeća došao je na sjajnu zamisao kako da taj jedinstveni trenutak ulaska u novu eru zapamtimo zauvijek. Snimljena je milenijska fotografija stanovnika Vodica na vodičkoj Rudini. Bila je to prva, a od onda do danas snimljeno je 864 milenijskih fotografija u 276 gradova, u šest država.
U nakladi Pučkog otvorenog učilišta Vodice izašla je knjiga „Moj put iz Vodica u Vodice – zapisi svjedoka vremena od 1937. do 1947.“ autora Nevina Šprljana jednog od četiri sina poznatog partizanskog intelektualca, Vodičanina, Augustina Gušte Šprljana.
Knjigu su uredili i pripremili za tisak autorovi sinovci, Emil i Edvard Šprljan koji su pronašli 800 stranica rukopisa i ocijenili da bi ova sjećanja vrijedilo objelodaniti.
S velikim zadovoljstvom, Pučko otvoreno učilište Vodice predstavlja Zbornik radova sa znanstvenog skupa Vodice kroz povijest, koji se u svibnju 2019. održavao u kulturnom centru.
Skup su organizirali Pučko otvoreno učilište, Grad Vodice, Hrvatski institut za povijest i Muzej grada Šibenika i na njemu smo se u dva dana i kroz 21 izlaganje upoznavali s vodičkom prošlošću.
VišeSvoju najnoviju knjigu profesor Roko Ivanda posvetio je Srimarskom poluotoku, prostoru kojeg doživljava zavičajem. U knjizi je pokušao „osvijetliti prošlost te zajedničke zatonsko-vodičke kolijevke, kolijevke koja nas je odnjihala, othranila i oblikovala“.
Program će moderirati ravnateljica Gradske knjižnice Vodice Sanja Radin-Mačukat, a o knjizi će osim autora govoriti i doc.dr.sc. Suzana Tomaš, mr.sc. Ante Tomaš i prof. Marko Menđušić. U glazbenom dijelu programa nastupit će klapa „Bunari“ iz Vodica.
Knjiga Dulcin i okolo njega vraća nas u predratno i ratno vrijeme kad je u obitelji Zanze rođena Seka Nada Taradžić. Istražujući kako su živjele obitelji u njezinoj četvrti, ulazeći u najintimnije kutke kamenih kuća, u najskrovitije tajne žena, muškaraca i djece iz dragog joj Dulcina i okolnih ulica, Seka skida prašinu sa sjećanja onih koji su otvorili srca i uspomene stavili pred njezinu pisaljku. Trebalo je hrabro odslušati ljudske tuge, da se ne zaborave. Pretvorila ih je u priče čitljive onima koji su događaje iz priča proživjeli, a još više rođenima mnogo kasnije.
U organizaciji Gradske knjižnice Vodice i u suorganizaciji sa Sveučilištem u Zadru, Gradom Vodicama, Pučkim otvorenim učilištem Vodice i Turističkom zajednicom grada Vodica, 27. svibnja 2021. godine, u Kulturnom centru Vodice održava se znanstveni kolokvij o književnom stvaralaštvu Ive Brešana.
Više